Rzeszowski rynek
Rzeszowski rynek

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego i jedno z piękniejszych miast tego regionu. Dodatkowo rozwija się ono bardzo prężnie też na innych polach – handlu, przemysłu oraz edukacji i nauki. Odbywają się tutaj także liczne wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Z tego powodu chętnie przyjeżdżają tu także turyści, którzy chcieliby bliżej poznać to miasto.

Na turystów w Rzeszowie czekają liczne zabytki, jak i nowoczesne konstrukcje z ostatnich lat. Jednak nie tylko miłośnicy architektury znajdą tu coś dla siebie – w mieście i okolicach znajdziemy także piękne zielone tereny, gdzie możemy aktywnie wypocząć.

Niezależnie po co przyjeżdżamy do miasta, czekają na nas liczne hotele oraz inne obiekty, gdzie zarezerwować możemy dla siebie noclegi. Rzeszów posiada doskonałą bazę noclegową.

Jednym z miejsc, gdzie turyści trafiają na początku swojej przygody z miastem, jest tutejszy rynek. Z naroży czworobocznego placu rozpoczynają się jedne z ważniejszych miejskich ulic. Trzy pierzeje rzeszowskiego rynku obudowane są kamienicami o jednym lub dwóch piętrach. Są to obiekty pochodzące nawet z XV wieku, które jednak podobnie jak starsze, były odbudowywane i przebudowywane po pożarze z 1842 roku, który objął sporą część miasta. Na zachodniej pierzei zachował się ratusz. Jego historia sięga XVI wieku, gdy Mikołaj Spytek Ligęza postawił konstrukcję, która miała służyć m.in. na cele mieszkalne. Dopiero w XIX wieku przejęły go miejskie władze i przystosowały do pełnienia funkcji związanych z działalnością Rady Miasta. Dobudowano jedną kondygnację oraz klatkę schodową z dwoma wieżami. Nadano mu także cechy tzw. pseudogotyku. Obiekt dzisiaj jest też pięknie podświetlony po zmroku. Pod rzeszowskim rynkiem znajduje się unikatowy zespół piwnic oraz korytarzy. Przez lata znajdowały się tu sklepy, zakłady produkcyjne i magazyny, a mieszkańcy chowali się tu także przed zagrożeniem. Dzisiaj całość została odrestaurowana i działa tu trasa turystyczna „Rzeszowskie piwnice”. Łączna długość podziemi, które się zachowały to prawie 400 metrów. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji miasta, zwiedzana każdego dnia przez wielu turystów. Wejście do podziemi znajduje się przy miejskim ratuszu. Trasa przebiega pod płytą rynku oraz kamienicami, a poszczególnym korytarzom oraz piwnicom nadano nazwy związane z dawnymi funkcjami tych miejsc.

Podobne

Swetry dziergane na drutach

Swetry dziergane na drutach

Robótki ręczne kojarzone są przede wszystkim ze starszymi kobietami, które na drutach ...
Studio fotograficzne w Warszawie

Studio fotograficzne w Warszawie

Aktualnie fach fotografa jest niezwykle atrakcyjnym fachem, ponieważ nie trzeba posiadać jakiegokolw...
Angkor Wat pradawna świątynia

Angkor Wat pradawna świątynia

Angkor Wat jest to wspaniałą  i największą świątynią na świecie oraz niezrównanym arcydz...